Tuesday, January 3, 2012

2012 Producers Guild Awards - nominations

Last month, the Producers Guild of America announced their documentary and television nominees for the 23rd Annual Producers Guild Awards. Today, they revealed the remainder of the nominees for Theatrical Motion Picture, Animated Theatrical Motion Picture and Long-Form Television.

The ten nominated feature films are The Artist, Bridesmaids, The Descendants, The Girl with the Dragon Tattoo, The Help, Hugo, The Ides of March, Midnight in Paris, Moneyball and War Horse. Notable omissions included Extremely Loud and Incredibly Close, Drive and The Tree of Life.

The Animated Motion Picture nominees were The Adventures of Tintin, Cars 2, Kung Fu Panda 2, Puss In Boots and Rango.

The previously announced recipient of the Stanley Kramer Award, which honours a motion picture, producer or other individual, whose achievement or contribution illuminates provocative social issues, will be Angelina Jolie's debut film In The Land of Blood and Honey.

Additional special awards will be given to Steven Spielberg (David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures), Leslie Moonves (Milestone Award), Don Mischer (Norman Lear Achievement Award in Television) and Stan Lee (Vanguard Award).

Last year, the Producers Guild Awards winners for film were The King's Speech, Toy Story 3 and Waiting for 'Superman'.

The 23rd Annual Producers Guild Awards ceremony will take place on January 21, 2012 at the Beverly Hilton Hotel in Los Angeles.


Complete list of nominations for the 23rd Annual Producers Guild Awards


Darryl F. Zanuck Producer of the Year Award in Theatrical Motion Pictures
The Artist, Producer: Thomas Langmann
Bridesmaids, Producers: Judd Apatow, Barry Mendel, Clayton Townsend
The Descendants, Producers: Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor
The Girl with the Dragon Tattoo, Producers: Ceán Chaffin, Scott Rudin
The Help, Producers: Michael Barnathan, Chris Columbus, Brunson Green
Hugo, Producers: Graham King, Martin Scorsese
The Ides of March, Producers: George Clooney, Grant Heslov, Brian Oliver
Midnight in Paris, Producers: Letty Aronson, Stephen Tenenbaum
Moneyball, Producers: Michael De Luca, Rachael Horovitz, Brad Pitt
War Horse, Producers: Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

The Producers Guild of America Producer of the Year Award in Animated Theatrical Motion Pictures
The Adventures of Tintin, Producers: Peter Jackson, Kathleen Kennedy, Steven Spielberg
Cars 2, Producer: Denise Ream
Kung Fu Panda 2, Producer: Melissa Cobb
Puss In Boots, Producers: Joe M. Aguilar, Latifa Ouaou
Rango, Producers: John B. Carls, Gore Verbinski

The Producers Guild of America Producer of the Year Award in Documentary Theatrical Motion Pictures
Beats, Rhymes & Life: The Travels of a Tribe Called Quest, Producers: Michael Rapaport, Edward Parks (*additional producers eligibility pending arbitration completion)
Bill Cunningham New York, Producer: Philip Gefter
Project Nim, Producer: Simon Chinn
Senna, Producers: James Gay-Rees
The Union, Producers: Cameron Crowe, Michelle Panek


The David L. Wolper Producer of the Year Award in Long-Form Television
Cinema Verite (HBO) Producers: Zanne Devine, Karyn McCarthy
Downton Abbey (Masterpiece) (PBS) Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame
The Kennedys (ReelzChannel) Producers: Jon Cassar, Jonathan Koch, Stephen Kronish, Steve Michaels, Michael Prupas, Jamie Paul Rock, Joel Surnow
Mildred Pierce (HBO) Producers: Todd Haynes, Pamela Koffler, Ilene S. Landress, Christine Vachon
Too Big To Fail (HBO) Producers: Carol Fenelon, Jeffrey Levine, Paula Weinstein

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy
30 Rock (NBC), Producers: Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Jeff Richmond, John Riggi, Don Scardino 
The Big Bang Theory (CBS), Producers: Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima, Bill Prady 
Glee (FOX), Producers: Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth Silverstein 
Modern Family (ABC), Producers: Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Dan O’Shannon, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker 
Parks and Recreation (NBC), Producers: Greg Daniels, Dan Goor, Howard Klein, Amy Poehler, Morgan Sackett, Michael Schur

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama
Boardwalk Empire (HBO), Producers: Eugene Kelly, Howard Korder, Stephen Levinson, Martin Scorsese, Rudd Simmons, Tim Van Patten, Terence Winter
Dexter (Showtime), Producers: Sara Colleton, John Goldwyn, Chip Johannessen, Robert Lloyd Lewis
Game of Thrones (HBO), Producers: David Benioff, Frank Doelger, Mark Huffam, Carolyn Strauss, D.B. Weiss 
The Good Wife (CBS), Producers: Brooke Kennedy, Michelle King, Robert King, Ridley Scott, Tony Scott, David W. Zucker 
Mad Men (AMC), Producers: Jonathan Abrahams, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Dahvi Waller, Matthew Weiner

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television
The Colbert Report (Comedy Central), Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart (*additional producers eligibility pending arbitration completion) 
The Ellen DeGeneres Show (Syndicated), Producers: Mary Connelly, Ellen DeGeneres, Melissa Geiger Schrift, Ed Glavin, Andy Lassner, Kevin A. Leman II, Jonathan Norman, Derek Westervelt 
Real Time with Bill Maher (HBO), Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin 
Saturday Night Live (NBC), Producers: Ken Aymong, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, John Mulaney 
The 64th Annual Tony Awards (CBS), Producers: Ricky Kirshner, Glenn Weiss

The Award for Outstanding Producer of Competition Television
The Amazing Race (CBS), Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo 
American Idol (FOX), Producers: Charles Boyd, Cecile Frot-Coutaz, Simon Fuller, Patrick Lynn, Nigel Lythgoe, Megan Michaels, Ken Warwick 
Dancing with the Stars (ABC), Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur, Rob Wade 
Project Runway (Lifetime), Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands 
Top Chef (Bravo), Producers: Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television
30 for 30 (ESPN), Producers: John Dahl, Connor Schell, Bill Simmons 
American Masters (PBS), Producers: Susan Lacy, Julie Sacks 
Anthony Bourdain: No Reservations (Travel Channel), Producers: Christopher Collins, Julie Lei, Lydia Tenaglia, Tom Vitale
Deadliest Catch (Discovery Channel), Producers: Thom Beers, Jeff Conroy, John Gray, Sheila McCormack, Ethan Prochnik, Bill Pruitt, Matt Renner
Undercover Boss (CBS), Producers: Chris Carlson, Susan Hoenig, Eli Holzman, Sandi Johnson, Stephen Lambert, Allison Schermerhorn

**Below are new categories for the 2012 Producers Guild Awards; three television categories and one web category. As such, these programs were not vetted for producer eligibility this year but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 21st:

News Programs
Anderson Cooper 360 (CNN)
BBC World News America (BBC)
NBC News with Brian Williams (NBC)
The Rachel Maddow Show (MSNBC)
60 Minutes (CBS)

Sports Programs
(*There was a tie, which is why there are six nominees.)
Monday Night Football (ESPN)
Real Sports with Bryant Gumbel (HBO)
Sports Center (ESPN)
30 for 30 (ESPN)
2010 FIFA World Cup (ABC / ESPN / ESPN2)
U.S. Open Tennis Championship (CBS / ESPN2 / Tennis Channel)

Children’s Programs
Dora the Explorer (Nickelodeon)
iCarly (Nickelodeon)
Phineas and Ferb (Disney Channel)
Sesame Street (PBS)
SpongeBob Squarepants (Nickelodeon)

Web Series
Ask a Ninja (blip.tv)
The Guild (WatchTheGuild.com)
Parks and Recreation Presents: ‘April & Andy’s Road Trip’ (NBC.com)
30 Rock Presents Jack Donaghy, Executive Superhero (NBC.com)
Web Therapy (LStudio.com)


Stanley Kramer Award 
In The Land of Blood and Honey, Producers: Tim Headington, Angelina Jolie, Graham King, Tim Moore

Milestone Award
Leslie Moonves

David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures
Steven Spielberg

Norman Lear Achievement Award in Television
Don Mischer

Vanguard Award
Stan Lee

No comments:

Post a Comment