Wednesday, September 21, 2011

Grierson 2011: The British Documentary Awards - nominations

The nominations have been announced for Grierson 2011: The British Documentary Awards.

The Grierson Awards were founded in 1972 to honour the trailblazing Scottish filmmaker John Grierson (1898 – 1972) who is considered by many to be the "father of the documentary." The awards are given to both British and International documentaries in various categories such as Arts, History, Science and Contemporary Theme. They also recognize first time and student filmmakers.

In the Best Cinema Documentary category, the nominees are Clio Barnard's The Arbor; Marathon Boy by Gemma Atwal; Restrepo by Sebastian Junger and the late Tim Hetherington; and Asif Kapadia's Senna.

The winners will be announced at the Grierson 2011 award ceremony, which will take place at the BFI Southbank, London on the evening of Tuesday, November 1. The awards ceremony will be broadcast by Current TV on November 6 and 7.


Complete list of the Grierson 2011: The British Documentary Awards nominations

Best Documentary on a Contemporary Theme - Domestic

23 Week Babies: The Price of Life, Adam Wishart for BBC Bristol Factual
Battle for Barking, Laura Fairrie for Dartmouth Films Ltd
Between Life and Death, Nick Holt for BBC Wales
Shed Your Tears and Walk Away, Jez Lewis for Bungalow Town Productions
Best Documentary on a Contemporary Theme - International

Donor Unknown, Jerry Rothwell for Met Film, Redbird, More4, Arte GEIE
Marathon Boy, Gemma Atwal for One Horse Town, Renegade Pictures (UK) Ltd
Secret Iraq - The Insurgency, Sam Collyns, James Jones for Quicksilver Media Limited
The War You Don’t See, John Pilger, Alan Lowery for Dartmouth Films Ltd

Best Documentary on the Arts

Agony & Ecstasy: A Year with English National Ballet (episode 1), Rob Farquhar for Tiger Aspect Productions
Bird on a Wire, Tony Palmer for Isolde Films & The Machat Company
Elgar - The Man Behind the Mask, John Bridcut for Crux Productions & Prospect Pictures
The Trouble with Tolstoy, Rupert Edwards for Matchlight

Best Historical Documentary

The Day John Lennon Died, Michael Waldman for Finestripe Productions
Fire in Babylon, Stevan Riley for E & G Productions, H & H Productions, Cowboy Films & Passion Pictures
My Perestroika, Robin Hessman for Red Square Productions & Bungalow Town Productions
Operation Mincemeat, Russell England for Walker George Films Ltd

Best Science Documentary
The Joy of Stats, Dan Hillman for Wingspan Productions
Nothing, Nic Stacey for Furnace Ltd
Polar Bear - Spy on the Ice, John Downer for John Downer Productions
Wonders of the Universe - Destiny, Stephen Cooter for BBC Factual Productions
Most Entertaining Documentary

Bodysnatchers of New York, Toby Dye for Bearkatt Productions
High Society Brides, Hannah Berryman for KEO Films
Sync or Swim (Men Who Swim), Dylan Williams for Amp Film, Met Film Production
True Stories: Guilty Pleasures, Julie Moggan for Bungalow Town Productions

Best Documentary Series
Agony & Ecstasy: A Year with English National Ballet, Rob Farquhar for Tiger Aspect Productions
Coppers, Ben Rumney, Anthony Philipson, Tim Wardle for Blast! Films
Hugh’s Fish Fight, Will Anderson for KEO Films
Human Planet, Mark Flowers, Nicolas Brown, Tom Hugh Jones, Tuppence Stone for BBC, Discovery & France Television

Best Cinema Documentary
The Arbor, Clio Barnard for Artangel
Marathon Boy, Gemma Atwal for One Horse Town, Renegade Pictures (UK) Ltd
Restrepo, Tim Hetherington, Sebastian Junger for Outpost Films
Senna, Asif Kapadia for Working Title Films

Best Newcomer Documentary
Budrus, Julia Bacha for Just Vision Inc
Innocent! Paco & the Struggle for Justice, Michael Collins for Thoughtful Robot Productions
My Brother the Islamist, Robb Leech for Grace Productions
Storyville: Afghan Cricket Club: Out of the Ashes, Timothy Albone, Lucy Martens for Shabash Productions & Bungalow Town Productions

Best Student Documentary
Caring for Calum, Lou McLoughlan, Edinburgh College of Art
Noctuaries, Olivia Humphreys, Goldsmiths, University of London
Small Protests, Zillah Bowes, National Film & Television School
Vince and Cherry’s Greatest Hits, Lucy Liddell, Sam Smith-Higgins, Ezra Byrne, Newport Film School

No comments:

Post a Comment