Friday, February 19, 2010

Awards News: Nominees for Prism Awards and Saturn Awards

Included in the current awards season are some given in recognition of a particular focus.  Yesterday saw the announcement of nominees for both the Prism Awards and the Saturn Awards.  The Prism Awards are given in recognition of actors, movies, music, media and television's top shows that accurately depict and bring attention to substance abuse and mental health issues.  The Saturn Awards are given by The Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films in recognition of genre films and other works.

It's good to see that the Prism Awards are offering some recognition to the little-known gem Julia starring Tilda Swinton.  My feeling is that it's the best film of all the nominees, followed by A Single Man and Crazy Heart.  But amazingly, the fine performance by Swinton, and by Colin Firth in A Single Man as a grieving gay professor were not nominated.  Instead, two acting nominations went to the clichéd The Soloist about a supposed musical genius with mental illness.  The winners will be announced at a ceremony at Beverly Hills Hotel on April 22

The Saturn Awards separate their Best Picture honour into 4 categories:  Science-fiction, Fantasy, Horror and Action/Adventure/Thriller.  There is some inevitable overlap; Avatar is in the Fantasy category, but could just as easily be in the Sci-fi or Action/Adventure/Thriller categories.  Avatar leads the race with 10 nominations.  Sherlock Holmes follows with 8; Watchmen and Inglourious Basterds both have 7 each; and both Star Trek and District 9 each have 6.  The awards will be given out on June 24, 2010.

Here are the nominees lists for both the Prism and Saturn Awards.


Complete list of 14th Annual Prism Awards Nominations

Feature Film - Substance Use
Answer Man (Magnolia Pictures/Messick Films/iDeal Partners Film Fund)
Crazy Heart (Fox Searchlight Pictures/Informant Media/Butcher's Run Films)
Julia (Magnolia Pictures/Les Productions Bagheera)

Feature Film - Mental Health
Brothers (Lionsgate Films/Michael De Luca Productions/Palomar Pictures/Relativity Media)
A Single Man (The Weinstein Co./Artina Films/Depth of Field/Fade to Black Productions)
The Soloist (Paramount Pictures/DreamWorks Pictures/Working Title Films)

Performance in a Feature Film
Jeff Bridges, Crazy Heart
Robert Downey, Jr., The Soloist
Jamie Foxx, The Soloist
Maggie Gyllenhaal, Crazy Heart
Tobey Maguire, Brothers

Comedy Series
Glee - "Vitamin D" (Fox Broadcasting Co./20th Century Fox Television)
How I Met Your Mother - "Last Cigarette Ever" (CBS Entertainment/20th Century Fox Television/Bays-Thomas)
Monk - "Mr. Monk Goes to Group Therapy" (USA Network/Mandeville Films/ABC Studios)
The Simpsons - "The Good, The Sad and the Drugly" (Fox Broadcasting Co./20th Century Fox Television/Gracie Films)
United States of Tara: Season 1 (Showtime Networks/DreamWorks Television)

Performance in a Comedy Series
Dan Castellanetta, The Simpsons
Toni Collette, United States of Tara
Hector Elizondo, Monk
Neil Patrick Harris, How I Met Your Mother
Tony Shalhoub, Monk

Drama Series Episode - Substance Use
The Cleaner - "The Turtle and the Butterfly" (A&E Network/CBS Television Studios/Once a Frog Productions)
ER - "And in the End" (NBC Entertainment/Warner Bros. Television/Amblin Television/Constant c Productions)
Hawthorne - "Trust Me" (TNT/100% Women Productions/John Masius Productions/Fanfare Productions/Sony Pictures Television)
Law & Order: Special Victims Unit - "Hammered" (NBC Entertainment/Universal Media Studios/Wolf Films)
Leverage - "The 12 Step Job" (TNT/Electric Entertainment)

Drama Series Episode - Mental Health
CSI: Miami - "Head Case" (CBS Entertainment/Jerry Bruckheimer Television/CBS Television Studios/Alliance Atlantis Television Productions)
House - "Simple Explanation" (Fox Broadcasting Co./Universal Media Studios/Heel & Toe Films/Bat Hat Harry Productions/Shore Z Productions)
Law & Order - "Exchange" (NBC Entertainment/Universal Media Studios/Wolf Films)
Lie to Me - "Grievous Bodily Harm" (Fox Broadcasting Co./20th Century Fox Television/Imagine Entertainment)
Mental - "Lines in the Sand" (Fox Broadcasting Co./Fox Television Studios)

Performance in a Drama Episode
Dann Florek, Law and Order: Special Victims Unit
Timothy Hutton, Leverage
Hugh Laurie, House
Jada Pinkett Smith, HawthoRNe
John Stamos, ER

Drama Series Multi-Episode Story Line
Breaking Bad: Season 2 (AMC / Sony Pictures Television)
Grey's Anatomy - "I Will Follow You Into the Dark"/"Elevator Love Letter"/"No Good at Saying Sorry" (ABC Entertainment/ABC Studios/Shondaland/Mark Gordon Co.)
In Treatment - "Walter, Weeks 1 - 7" (HBO Entertainment/Closest to the Hole Productions/Leverage Entertainment)
Nurse Jackie: Season 1 (Showtime Network/Lionsgate Television/Caryn Mandabach Production/Jackson Group Entertainment)
Private Practice - "Contamination"/"What Women Want"/"Yours, Mine and Ours" (ABC Entertainment/ABC Studios/Shondaland/Mark Gordon Co.)

Performance in a Drama Series Multi-Episode Story Line
Bryan Cranston, Breaking Bad
Edie Falco, Nurse Jackie
John Mahoney, In Treatment
Kevin McKidd, Grey's Anatomy
Aaron Paul, Breaking Bad

TV Movie or Miniseries
America (Lifetime Television/The Sanitsky Company/Sony Pictures Television)
Gifted Hands: The Ben Carson Story (TNT/The Hatchery/ ony Pictures Television)
Grey Gardens (HBO Films/Specialty Films/Locomotive)
Natalee Holloway (Lifetime Television/Von Zerneck Sertner Films/Sony Pictures Television)
Prayers for Bobby (Lifetime Television/Daniel Sladek Entertainment/Once Upon a Time Films/Permut Presentations)

Performance in a TV Movie or Miniseries
Drew Barrymore, Grey Gardens
Kimberly Elise, Gifted Hands: The Ben Carson Story
Jessica Lange, Grey Gardens
Rosie O'Donnell, America
Sigourney Weaver, Prayers for Bobby

Daytime Drama Series
As the World Turns: Carly's Alcohol Story (CBS Entertainment/TeleNext Media)
The Bold and the Beautiful (CBS Entertainment/Sony Pictures Television/Lee-Phillip TV Prods.)
Days of Our Lives (NBC Entertainment/Sony Pictures Television/Corday Productions)
One Life to Live: Cole Thornhart: Breaking Point (ABC Daytime)

Talk Show Episode
The Doctors - "Shocking New Drug Dangers" (Stage 29 Productions/CBS Television Distribution)
Dr. Phil - "OCD" (CBS Television Distribution/Peteski Productions)
The Ellen DeGeneres Show - "Marie Osmond/Howie Mandel" (Telepictures Productions/Warner Bros. Domestic Television Distribution)
Shatner's Raw Nerve - "Rush Limbaugh" (BIO/Scott Sternberg Productions)
The Steve Wilkos Show - "Teen Girls, Tough Topics Pts. 1 and 2" (NBC Universal Domestic Television Distribution)

News Magazine Segment
Campbell Brown - "Aderall Addiction" (CNN)
ESPN Outside the Lines - "Tony Mandarich" (ESPN)
Inside Edition - "Night Club Dangers" (CBS Television Distribution)
Primetime - "Inside the Therapy Room: Children Battle Their OCD" (ABC News)
Real Sports with Bryant Gumbel - "Barret Robbins" (HBO Sports)

Teen or Children's Program
Degrassi: The Next Generation - "Bad Medicine" (TeenNick/Epitome Pictures/CTV)
Degrassi: The Next Generation - "Causing a Commotion" (TeenNick/Epitome Pictures/CTV)
Degrassi: The Next Generation - "Just Can't Get Enough" (TeenNick/Epitome Pictures/CTV)
Nick News with Linda Ellerbee - "Kids in Rehab" (Nickelodeon/Lucky Duck Productions)

Documentary Program - Substance Use
Chances: The Women of Magdalene (Documentary Channel/Tom Neff Productions)
CNN Presents - "Addiction: Life on the Edge" (CNN)
Gone Too Far: Season 1 (MTV/Gigantic! Productions/ISH Entertainment)
Intervention: Season 5 (A&E Network/GRB Entertainment)
Vanguard - "The OxyContin Express" (Current TV)

Documentary Program - Mental Health
The Alzheimer's Project (HBO Documentary Films/Planet Grande Pictures)
Frontline - "The Released" (PBS/WGBH/Mead Street Films)
Hoarders: Season 1 (A&E Network/Screaming Flea Productions)
My Mother's Garden (MSNBC)
Obsessed: Season 1 (A&E Network/Tijuana Entertainment)

Biographical Program
Betty Ford: The Real Deal (PBS/MacNeil Lehrer Productions)
In a Dream (HBO Documentary Films/Herzliya Films/Red Light Films)
Monty Python: Almost the Truth (The Lawyers Cut) (IFC/Eagle Rock Film Productions)
The Nine Lives of Marion Barry (HBO Documentary Films/Cactus Three)

Unscripted Nonfiction Program
The Celebrity Apprentice - "Episode 805" (NBC Entertainment/Mark Burnett Productions)
Judge Jeanine Pirro - "Fleischer vs. Robinson" (Telepictures Productions/Warner Bros. Domestic Television Distribution)
Ruby - "Episode 208" (Style Network/Gay Rosenthal Productions)
Sex Rehab with Dr. Drew: Season 1 (VH1/Irwin Entertainment)
Sober House: Season 1 (VH1/Irwin Entertainment)

Music or Music Video
VIII Days Clean: "Open Up" (EGI2 Entertainment)
Half of Us: When I Can't Take It - "La Di Da" (mtvU)
Laura C: The Gift of Brokenness (In Recovery Music)

Public Service Project
Half of Us (mtvU)
NBC Universal's The More You Know (NBC Television Network)
The Recovery Project (A&E Network)

Comic Book or Graphic Novel
Air #15 - 16 (Vertigo Comics/DC Comics)
New Avengers: The Reunion (Marvel Entertainment)
Luna Park (Vertigo Comics/DC Comics)
Scalped: High Lonesome (Vertigo Comics/DC Comics)


Complete list of 36th Annual Saturn Awards nominations

Best Science Fiction Film
The Book of Eli
(Warner Bros)
Knowing (Summit Entertainment)
Moon (Sony Pictures Classics)
Star Trek (Paramount)
Transformers: Revenge of the Fallen (Paramount)
X-Men Origins: Wolverine (20th Century Fox)

Best Fantasy Film
Avatar (20th Century Fox)
Harry Potter and the Half-Blood Prince (Warner Bros)
The Lovely Bones (Paramount)
The Time Traveler's Wife (Warner Bros.)
Watchmen (Warner Bros.)
Where the Wild Things Are (Warner Bros.)

Best Horror Film
The Box (Warner Bros.)
Drag Me to Hell (Universal)
Frozen (Anchor Bay Films)
The Last House on the Left (Rogue / Universal)
The Twilight Saga: New Moon (Summit Entertainment)
Zombieland (Sony)

Best Action/Adventure/Thriller Film
2012 (Sony)
Brothers (Lionsgate)
The Hurt Locker (Summit Entertainment)
Inglourious Basterds (The Weinstein Co.)
Law Abiding Citizen (Overture)
The Messenger (Oscilloscope Pictures)
Sherlock Holmes (Warner Bros.)

Best Actor
Robert Downey, Jr. (Sherlock Holmes) (Warner Bros.)
Tobey Maguire (Brothers) (Lionsgate)
Viggo Mortensen (The Road) (The Weinstein Co.)
Sam Rockwell (Moon) (Sony Pictures Classics)
Denzel Washington (The Book of Eli) (Warner Bros.)
Sam Worthington (Avatar) (20th Century Fox)

Best Actress

Catherine Keener (Where the Wild Things Are) (Warner Bros.)
Melanie Laurent (Inglourious Basterds) (The Weinstein Co.)
Alison Lohman (Drag Me to Hell) (Universal)
Natalie Portman (Brothers) (Lionsgate)
Zoe Saldana (Avatar) (20th Century Fox)
Charlize Theron (The Burning Plain) (Magnolia)

Best Supporting Actor
Woody Harrelson (Zombieland) (Sony)
Stephen Lang (Avatar) (20th Century Fox)
Frank Langella (The Box) (Warner Bros.)
Jude Law (Sherlock Holmes) (Warner Bros.)
Stanley Tucci (The Lovely Bones) (Paramount)
Christoph Waltz (Inglourious Basterds) (The Weinstein Co.)

Best Supporting Actress
Malin Akerman (Watchmen) (Warner Bros.)
Diane Kruger (Inglourious Basterds) (The Weinstein Co.)
Rachel McAdams (Sherlock Holmes) (Warner Bros.)
Lorna Raver (Drag Me to Hell) (Universal)
Susan Sarandon (The Lovely Bones) (Paramount)
Sigourney Weaver (Avatar) (20th Century Fox)

Best Performance by a Younger Actor
Taylor Lautner (The Twilight Saga: New Moon) (Summit Entertainment)
Bailee Madison (Brothers) (Lionsgate)
Brooklynn Proulx (The Time Traveler's Wife) (Warner Bros.)
Max Records (Where the Wild Things Are) (Warner Bros.)
Saoirse Ronan (The Lovely Bones) (Paramount)
Kodi Smit-McPhee (The Road) (The Weinstein Co.)

Best Director
J.J. Abrams (Star Trek) (Paramount)
Kathryn Bigelow (The Hurt Locker) (Summit Entertainment)
Neill Blomkamp (District 9) (Sony)
James Cameron (Avatar) (20th Century Fox)
Guy Ritchie (Sherlock Holmes) (Warner Bros.)
Zack Snyder (Watchmen) (Warner Bros.)
Quentin Tarantino (Inglourious Basterds) (The Weinstein Co.)

Best Writing
Neill Blomkamp, Terri Tatchell (District 9) (Sony)
James Cameron (Avatar) (20th Century Fox)
Spike Jonze, Dave Eggers (Where the Wild Things Are) (Warner Bros.)
Alex Kurtzman, Roberto Orci (Star Trek) (Paramount)
Quentin Tarantino (Inglourious Basterds) (The Weinstein Co.)
Alex Tse, David Hayter (Watchmen) (Warner Bros.)

Best Music
Brian Eno (The Lovely Bones) (Paramount)
Michael Giacchino (Up) (Walt Disney/Pixar)
James Horner (Avatar) (20th Century Fox)
Taro Iwashiro (Red Cliff) (Magnolia)
Christopher Young (Drag Me To Hell) (Universal)
Hans Zimmer (Sherlock Holmes) (Warner Bros.)

Best Costume
Colleen Atwood (Nine) (The Weinstein Co.)
Jenny Beavan (Sherlock Holmes) (Warner Bros.)
Anna Sheppard (Inglourious Basterds) (The Weinstein Co.)
Jany Temime (Harry Potter & the Half-Blood Prince) (Warner Bros.)
Michael Wilkinson (Watchmen) (Warner Bros.)
Tim Yip (Red Cliff) (Magnolia)

Best Make-Up
Barney Burman, Minday Hall, Joel Harlow (Star Trek) (Paramount)
Joe Dunckley, Sarah Rubano, Frances Richardson (District 9) (Sony)
Sarah Monzani (The Imaginarium of Dr. Parnassus) (Sony Pictures Classics)
Gregory Nicotero, Howard Berger (The Book of Eli) (Warner Bros.)
Gregory Nicotero, Howard Berger (Drag Me to Hell) (Universal)
Mike Smithson, John Rosengrant (Terminator: Salvation) (Warner Bros.)

Best Production Design
Rick Carter, Robert Stromberg (Avatar) (20th Century Fox)
Scott Chambliss (Star Trek) (Paramount)
Stuart Craig (Harry Potter & the Half-Blood Prince) (Warner Bros.)
Sarah Greenwood (Sherlock Holmes) (Warner Bros.)
Philip Ivey (District 9) (Sony)
Alex McDowell (Watchmen) (Warner Bros.)

Best Special Effects
Tim Burke, John Richardson, Nicholas Aithadi, Tim Alexander - (Harry Potter & the Half-Blood Prince) (Warner Bros.)
John DesJardin, Peter G. Travers, Joel Whist, Jessica Norman - (Watchmen) (Warner Bros.)
Volker Engel, Marc Weingert, Mike Vezina - (2012) (Sony)
Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton - (Star Trek) (Paramount)
Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken - (District 9) (Sony)
Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones - (Avatar) (20th Century Fox)

Best International Film
District 9 (Sony)
The Imaginarium of Dr. Parnassus (Sony Pictures Classics)
Lorna's Silence (Sony Pictures Classics)
Red Cliff (Magnolia)
Taken (20th Century Fox)
Thirst (Focus Features)

Best Animated Film
Disney's A Christmas Carol (Walt Disney Studios)
Fantastic Mr. Fox (20th Century Fox)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (20th Century Fox)
Monsters Vs. Aliens (Paramount/DreamWorks)
The Princess and the Frog (Walt Disney Studios)
Up (Walt Disney Studios/Pixar)


Best Network Series:
Chuck (NBC)
Fringe (Fox)
The Ghost Whisperer (CBS)
Heroes (NBC)
Lost (ABC)
The Vampire Diaries (CW)

Best Syndicated/Cable Television Series:
Breaking Bad (AMC)
Battlestar Galactica (SyFy)
The Closer (TNT)
Dexter (Showtime)
Leverage (TNT)
True Blood (HBO)

Best Television Presentation:
Doctor Who: The End of Time (BBC America)
Alice (SyFy)
The Prisoner (AMC)
Torchwood: Children of Earth (BBC America)
The Tudors (Showtime)

Best Actor in Television:
Josh Holloway (Lost) (ABC)
Bryan Cranston (Breaking Bad) (AMC)
Matthew Fox (Lost) (ABC)
Michael C. Hall (Dexter) (Showtime)
Zachary Levi (Chuck) (NBC)
Stephen Moyer (True Blood) (HBO)
David Tennant (Doctor Who: The End of Time) (BBC America)

Best Actress on Television:
Anna Gunn (Breaking Bad) (AMC)
Jennifer Love Hewitt (The Ghost Whisperer) (CBS)
Evangeline Lily (Lost) (ABC)
Anna Paquin (True Blood) (HBO)
Kyra Sedgwick (The Closer) (TNT)
Anna Torv (Fringe) (Fox)

Best Supporting Actor on Television:
Jeremy Davies (Lost) (ABC)
Michael Emerson (Lost) (ABC)
Aldis Hodge (Leverage) (TNT)
Aaron Paul (Breaking Bad) (AMC)
John Noble (Fringe) (Fox)
Alexander Skarsgard (True Blood) (HBO)

Best Supporting Actress in Television:
Morena Baccarin (V) (ABC)
Gina Bellman (Leverage) (TNT)
Julie Benz (Dexter) (Showtime)
Jennifer Carpenter (Dexter) (Showtime)
Elizabeth Mitchell (Lost) (ABC)
Hayden Panettiere (Heroes) (NBC)

Best Guest Starring Role in Television:
Bernard Cribbins (Doctor Who: The End of Time) (BBC America)
Raymond Cruz (Breaking Bad) (AMC)
Michelle Forbes (True Blood) (HBO)
John Lithgow (Dexter) (Showtime)
Leonard Nimoy (Fringe) (ABC)
Mark Pellegrino (Lost) (ABC)


Best DVD Release:
House of the Devil (Dark Sky/Magnet)
Laid to Rest (Anchor Bay)
Not Forgotten (Anchor Bay)
Nothing But the Truth (Sony)
Pontypool (MPI)
Super Capers (Lionsgate)
Surveillance (Magnolia)

Best DVD Television Release:
Doctor Who: Planet of the Dead (BBC America)
Torchwood: Children of Earth (BBC America)
Terminator: Sarah Connor Chronicles: The Complete Second Season (Warner)
Primeval, Volume 2 (BBC America)
Lost: The Complete Fifth Season (Buena Vista)
Life on Mars: The Complete Series (Buena Vista)

Best DVD Special Edition:
Watchmen: The Ultimate Cut (Warner)
300 Complete Experience (Warner)
Snow White and the Seven Dwarfs (Blu-Ray) (Walt Disney)
District 9 (Two-Disc Edition) (Sony)
Terminator 2: Judgement Day: Skynet Edition (Lionsgate)
X-Men Origins: Wolverine (Two Disc Special Edition) (Fox)

Best Collection:
Columbia Pictures Film Noir Classics, Volume 1 (Sony)
The Hannibal Lector Anthology (MGM)
Hellraiser Boxed Set (Anchor Bay)
Icons of Sci-Fi: Toho Collection (Sony)
Star Trek Original Motion Picture Collection (Paramount)
The William Castle Collection (Sony)

Stage Presentation:

Best Local Stage Production: Musical:
Chitty Chitty Bang Bang (Orange County Performing Arts Center)
Fiddler on the Roof (Pantages Theatre)
Mary Poppins (Ahmanson Theatre)

Best Local Stage Production: Play
Frost/Nixon (Ahmanson Theatre)
The Night is a Child (Pasadena Playhouse)
Parade (Mark Taper Forum)

Best Local Stage Production: Small Theater:
Big, The Musical (El Centro Theatre)
Dracula (Noho Arts Center)
Nevermore (Steve Allen Theatre)
Fellowship (Falcon Theatre)

No comments:

Post a Comment