Monday, December 1, 2014

Producers Guild of America announces documentary and television nominees for 2015 PGA Awards

The Producers Guild of America on Monday announced the nominees for best documentary, TV series/specials and digital series.

Also set to be honoured at the ceremony are Jon Feltheimer with the Milestone Award, Mark Gordon with the Norman Lear Achievement Award in Television and Gale Anne Hurd with the David O. Selznick Achievement Award.

One of the awards season’s marquee events, the Producers Guild Awards celebrates the finest producing work of the year, and gives the Guild an opportunity to honour some of the living legends who have shaped our profession. Considered a strong prognosticator for the Best Picture Oscar®, the announcement of the Guild’s Darryl F. Zanuck Producer of the Year Award in Theatrical Motion Pictures is one of the most eagerly-anticipated of the season.

The 26th annual Producers Guild Awards will be held Saturday, Jan. 24, at the Hyatt Regency Century Plaza in Los Angeles.

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures
The Green Prince (Music Box Films)
Life Itself (Magnolia Pictures)
Merchants of Doubt (Sony Pictures Classics)
Particle Fever (Abramorama/BOND 360)
Virunga (Netflix)

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama
Breaking Bad (AMC)
Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett
Downton Abbey (PBS)
Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame, Liz Trubridge
Game Of Thrones (HBO)
Producers: David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Chris Newman, Greg Spence, Carolyn Strauss, D.B. Weiss
House Of Cards (Netflix)
Producers: Dana Brunetti, Joshua Donen, David Fincher, David Manson, Iain Paterson, Eric Roth, Kevin Spacey, Beau Willimon
True Detective (HBO)
Producers: Richard Brown, Carol Cuddy, Steve Golin, Woody Harrelson, Cary Joji Fukunaga, Matthew McConaughey, Nic Pizzolatto, Scott Stephens

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy
The Big Bang Theory (CBS)
Producers: Faye Oshima Belyeu, Chuck Lorre, Steve Molaro, Bill Prady
Louie (FX)
Producers: Pamela Adlon, Dave Becky, M. Blair Breard, Louis C.K., Vernon Chatman, Adam Escott, Steven Wright
Modern Family (ABC)
Producers: Paul Corrigan, Megan Ganz, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Elaine Ko, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel, Sally Young, Danny Zuker
Orange Is The New Black (Netflix)
Producers: Mark A. Burley, Sara Hess, Jenji Kohan, Gary Lennon, Neri Tannenbaum, Michael Trim, Lisa I. Vinnecour
Veep (HBO)
Producers: Chris Addison, Simon Blackwell, Christopher Godsick, Armando Iannucci, Stephanie Laing, Julia Louis-Dreyfus, Frank Rich, Tony Roche

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television
30 For 30 (ESPN)
Producers: Andy Billman, John Dahl, Erin Leyden, Connor Schell, Bill Simmons
American Masters (PBS)
Producers: Susan Lacy, Julie Sacks, Junko Tsunashima
Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig
COSMOS: A SpaceTime Odyssey (FOX/NatGeo)
Producers: Brannon Braga, Mitchell Cannold, Jason Clark, Ann Druyan, Livia Hanich, Steve Holtzman, Seth MacFarlane
Shark Tank (ABC)
Producers: Becky Blitz, Mark Burnett, Bill Gaudsmith, Phil Gurin, Yun Lingner, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Roush, Max Swedlow

The Award for Outstanding Producer of Competition Television
The Amazing Race (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo
Dancing With The Stars (ABC)
Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur
Project Runway (Lifetime)
Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Teri Weideman
Top Chef (Bravo)
Producers: Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Hillary Olsen
The Voice (NBC)
Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John De Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Audrey Morrissey, Jim Roush, Kyra Thompson, Mike Yurchuk, Amanda Zucker

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television
The Colbert Report (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Tanya Michnevich Bracco, Stephen Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tom Purcell, Jon Stewart
Jimmy Kimmel Live (ABC)
Producers: David Craig, Ken Crosby, Doug DeLuca, Gary Greenberg, Erin Irwin, Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Molly McNearney, Tony Romero, Jason Schrift, Jennifer Sharron, Seth Weidner, Josh Weintraub
Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
Real Time With Bill Maher (HBO)
Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin, Matt Wood
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Producers: Rob Crabbe, Jamie Granet Bederman, Katie Hockmeyer, Jim Juvonen, Josh Lieb, Brian McDonald, Lorne Michaels, Gavin Purcell

The following programs were not vetted for producer eligibility this year, but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 24:

The Award for Outstanding Sports Program
24/7 (HBO)
Hard Knocks: Training Camp With The Atlanta Falcons (HBO)
Hard Knocks: Training Camp With The Cincinnati Bengals (HBO)
Inside: U.S. Soccer's March To Brazil (ESPN)
Real Sports With Bryant Gumbel (HBO)

The Award for Outstanding Children’s Program
Dora The Explorer (Nickelodeon)
Sesame Street (Sprout)
Teenage Mutant Ninja Turtles (Nickelodeon)
Toy Story OF TERROR! (ABC)
Wynton Marsalis: A YoungArts Masterclass (HBO)

The Award for Outstanding Digital Series
30 For 30 Shorts (
Comedians In Cars Getting Coffee (
COSMOS: A National Geographic Deeper Dive (
Epic Rap Battles Of History (
Video Game High School Season 3 (

No comments:

Post a Comment